Aktualności

Wycieczka ornitologiczna

W sobotę, 23.10.2021 r., nasi młodzi ornitolodzy wybrali się na pierwszą w bieżącym roku szkolnym wycieczkę. Jej celem były obserwacje ptaków na terenie Lasu Łagiewnickiego oraz wizyta w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, który mieści się przy ul. Wycieczkowej 103.

Naszym przewodnikiem był Jarosław Krajewski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łodzi, były wiceprezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
W spotkaniu uczestniczyło 11 uczniów naszej szkoły i, co bardzo cieszy, 4 rodziców. Wyruszyliśmy z pętli autobusowej przy ul. Okólnej i spacerkiem udaliśmy się w kierunku Ośrodka Rehabilitacji dla zwierząt, w którym czekał na nas jego kierownik p. Kamil Polański. Wietrzna pogoda i duże zachmurzenie spowodowały, że ptaki ucichły i nie były aktywne. Mimo to słychać było DZIĘCIOŁA DUŻEGO, RUDZIKA I STRZYŻYKA. Udało nam się zaobserwować: KACZKI KRZYŻÓWKI, GĘGAWY, GĘSIÓWKI EGIPSKIE, PEŁZACZA, KOWALIKA, SIKORY MODRE, KOSA, BOGATKI, SÓJKI, SROKI i krążące nad ośrodkiem ŻURAWIE. Znaleźliśmy wiele śladów bytowania ptaków – gniazda różnych gatunków (także duże gniazdo jastrzębia), dziuple, kuźnie, tropy. Obserwacje uzupełniały ciekawe opowieści naszego przewodnika, który z pasją i poczuciem humoru przekazywał uczestnikom dużą porcję wiedzy ornitologicznej.

Na terenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, z którym od lat współpracujemy, prowadząc co roku na rzecz jego podopiecznych akcję „Upominki dla leśnej rodzinki”, przywitał nas drugi wyjątkowy ekspert, p. Kamil Polański. Oprowadził nas po lecznicy, pokazał rehabilitowane w niej obecnie zwierzęta, zapoznał z metodami ich odławiania i leczenia, wskazał na niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą nasz brak wiedzy o trybie życia zwierząt. Podkreślił także rolę, jaką odgrywa każdy z nas w ochronie środowiska, pokazując ptasie gniazda z wbudowanymi w nie sznurkami, torebkami foliowymi i elementami plastiku, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla piskląt.

Wyjaśnił, że SARNA NIE JEST ŻONĄ JELENIA ! 😊

Nie sposób przecenić przekazanej nam przez Pana Kamila wiedzy o jeleniowatych w Polsce, o przyczynach coraz częstszej obecności dzikich gatunków w mieście – lisów, dzików, łosi, a nawet wilka.

Wycieczka była niesamowitą lekcją przyrody, która, jak zawsze na takich spotkaniach, zakończyła się quizem z nagrodami. Wszystkie dzieci i wszyscy obecni dorośli zostali jego zwycięzcami!

Koordynator: Iwona Filanowska

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.