Aktualności

Obserwacje ptaków

W sobotę, 20.11.2021 r., chętni uczniowie naszej szkoły wybrali się na kolejną wspólną wycieczkę, by obserwować ptaki. Tym razem miejscem, w którym podglądali ptaki był park im. Adama Mickiewicza.

Na miejscu zbiórki czekali już na nas eksperci: prof. Tomasz Janiszewski – ornitolog, pracownik UŁ,
p. Jarosław Krajewski – Dyrektor SP nr 7 – nieoceniony organizator naszych cyklicznych spotkań oraz… Jaskier – pies Pana Profesora, który bardzo często towarzyszy swojemu właścicielowi w ptasich wyprawach.

Tym razem, wbrew zapowiedziom w prognozach pogody, aura nam sprzyjała, a promienie słoneczne pozwoliły cieszyć się barwami ptasiego upierzenia. Spacerując po parku, uczyliśmy się rozpoznawać gatunki z rodziny krukowatych: gawrona, wronę siwą, kawkę, srokę, sójkę. Przy okazji p. Profesor przekazał nam mnóstwo wiedzy na temat ich trybu życia, opowiedział o dwóch innych gatunkach krukowatych występujących w Polsce – o czarnowronie i kruku. Nad głowami przelatywały nam bogatki, modraszki i czyże. Gdzieniegdzie pojawiały się kosy, strzyżyki i przepiękne, kolorowe szczygły. W leśnej części parku odzywały się dzięcioły – duży i zielony, gil oraz kowalik. Udało nam się także zaobserwować sposób żerowania pełzacza ogrodowego. „Gospodarzami” parkowych stawów były kaczki krzyżówki, na przykładzie których nasi przewodnicy omówili tzw. dymorfizm płciowy. Dzieci dowiedziały się także, skąd w Łodzi „wzięły się” gołębie miejskie i jakie są inne gatunki gołębi. Prawdziwym rarytasem, który udało nam się zaobserwować była kokoszka wodna. Para tych ptaków spacerowała na brzegu Sokołówki, szukając pożywienia. To bardzo płochliwe i skryte ptaki, które na ogół stronią od człowieka, tym bardziej się cieszymy, ze pozwoliły nam podejść do siebie naprawdę blisko. Wzdłuż rzeki, co chwila natykaliśmy się na ślady żerowania bobrów, co było dla nas sporym zaskoczeniem.

Uczniowie mieli także okazję poznać p. Ryszarda Sąsiadka – fotografika, członka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia ptaków jego autorstwa można podziwiać w wielu ornitologicznych publikacjach.

Był to mile spędzony czas, a w głowach pojawiła się nowa porcja wiedzy.

Iwona Filanowska – organizator wycieczek ornitologicznych w SP 91

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.