Aktualności

Obrączkowanie ptaków

W sobotę – 11.12.2021 r. odbyła się kolejna, ostatnia w tym roku kalendarzowym, wycieczka ornitologiczna. W tym dniu mogliśmy uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – w akcji obrączkowania ptaków. Miejscem zbiórki był Łódzki Ogród Zoologiczny. Niestety, pandemia nieco pokrzyżowała organizatorom plany. Na skutek wzrostu liczby zakażeń na miejscu zbiórki stawiliśmy się tylko my, choć także w mocno okrojonym składzie. W tym roku akcję obrączkowania ptaków prowadził dr Radosław Włodarczyk. Przy tak małej liczbie uczestników warunki do obserwowania całego przedsięwzięcia były wręcz komfortowe.

Nasi młodzi miłośnicy ptaków mogli dokładnie przyjrzeć się obrączkowanym osobnikom, a nawet chwilę potrzymać je w dłoniach. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o celach i sposobach obrączkowania, asystowali panu Doktorowi, zapisując dane z obrączek w dokumentacji akcji, nauczyli się rozpoznawać obrączkowane gatunki (sikorę bogatkę, sikorę modrą), a także rozróżniać płeć ptaków i szacować ich wiek. Mogli również posłuchać wielu wyjątkowych opowieści dotyczących ich życia. Po akcji, zgodnie z tradycją, uczniowie wzięli udział w quizie z nagrodami. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.

Po zakończeniu przedsięwzięcia, korzystając z okazji, udaliśmy się na długi spacer po terenie Ogrodu Zoologicznego, który pięknieje z dnia na dzień.

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.