Aktualności

Obserwacje ornitologiczne

Wycieczka na trasie: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków – rzeka Ner – Okołowice.

Na sobotę, 5 lutego, zaplanowaliśmy kolejną wycieczkę ornitologiczną. Chęć uczestnictwa zgłosiło 11 uczniów i kilku opiekunów. W przeddzień spakowaliśmy plecaki, naszykowaliśmy lornetki i … otrzymaliśmy alert pogodowy, który spowodował ogromną nerwowość. W sobotę przewidywano mocne opady i silny wiatr. Temperatura na zewnątrz także nie zachęcała do wędrówek. A jednak, wbrew zniechęcającej prognozie, chroniąc się przed deszczem, na miejscu zbiórki stawiliśmy się niemal w komplecie. Czekał tam już na nas p. Jarosław Krajewski, który kolejny raz poświęcił nam swój cenny czas. Ruszyliśmy na trasę. Chociaż duże zachmurzenie utrudniało obserwacje, szliśmy pełni nadziei, że uda się dojrzeć jakieś ptaki – w takich warunkach atmosferycznych nie są zbyt aktywne.

Pierwszy zaobserwowany przez nas gatunek to kaczki krzyżówki, które zerwały się spośród trzcin
i „kołowały” nad naszymi głowami. Idąc wzdłuż rzeki Ner wypatrywaliśmy wodnika, który tym razem nie zechciał nam się zaprezentować, ale wiemy, że występuje w tym miejscu. Pokazały nam się natomiast żurawie, które już przystąpiły do godów i w parze żerowały nieopodal, cyraneczki i kokoszka wodna. Kruki, które jako jedne z pierwszych przystępują do godów, z zaciętością broniły swoich rewirów przed konkurentami. W roślinności nad brzegiem przysiadały modraszki i bogatki.

O swojej obecności dawały znać strzyżyki, odzywając się nieśmiało wśród trzcin. Nieco dalej, w koronach drzew, usłyszeliśmy głos gila. Nad nami krążyły myszołowy zwyczajne, a pustułka zawisła w powietrzu, wypatrując ofiary. W pewnym momencie zauważyliśmy duży klucz gęsi zbożowych, ale swoistą wisienką na torcie był zimorodek przelatujący wzdłuż koryta rzeki. W leśnej części naszej trasy ponownie obserwowaliśmy myszołowa, sikory bogatki i modraszki, ale spostrzegliśmy także dzięciołka – najmniejszego spośród dzięciołów występujących w Polsce.

Wycieczka pełna uśmiechu, miłych rozmów i żartów, zaowocowała także kolejną dawką zdobytej wiedzy, której przyswojenie uczestnicy potwierdzili, odpowiadając na pytania podczas quizu, który zakończył naszą „ptasią” wędrówkę.

Następna wycieczka już 19 marca ! Serdecznie zapraszamy!!!

Iwona Filanowska

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.