Aktualności

Obserwacje ornitologiczne

Obserwacje ornitologiczne na terenie parku im. J. Piłsudskiego – 19.03.2022 r.

Przyszła wiosna! Słońce świeci, a ptaki zaczynają swoje wiosenne trele, przygotowując się do lęgów!
Nie ma lepszej pory, by ptaki obserwować! Są coraz bardziej aktywne, a brak liści na drzewach pozwala je łatwo zlokalizować. Wykorzystując tę sytuację, w sobotę 19 marca, nasi młodzi pasjonaci ornitologii wybrali się na wiosenny spacer. Tym razem celem naszej wycieczki był park na Zdrowiu. Jak zwykle
w tajniki ptasiego świata wprowadzał nas p. Jarosław Krajewski.

Spotkaliśmy się przed Łódzkim Ogrodem Zoologicznym, po czym ruszyliśmy na spacer po parku. Już na wstępie usłyszeliśmy głośne nawoływania kowalika. Co chwila rozlegało się ochrypłe skrzeczenie wron siwych, srok i sójek. Między drzewami przelatywały dzięcioły duże, sikory bogatki, sikory modre, kosy i kwiczoły. Jeden z dzięciołów tak bardzo skoncentrował się na kuciu dziupli, że nie zauważył naszej obecności, co pozwoliło nam dokładnie mu się przyjrzeć. O nadejściu wiosny informowały nas swoim śpiewem pełzacze, szpaki, zięby i kosy. Pierwsze w tym roku gołębie grzywacze „klaskały” skrzydłami, podrywając się do lotu. Pary kaczek krzyżówek i łyski żerowały przy brzegu stawu. To stali bywalcy
w parku. Zaskoczyła nas obecność kruka, który ewidentnie zadomowił się w mniej uczęszczanej części parkowego lasu. Tam też mogliśmy zaobserwować grubodzioba, sikorę ubogą i sikorę sosnówkę. Cały czas zadzieraliśmy głowy, by podziwiać kolejnych przedstawicieli ptasiego świata. Pożegnał nas dzięcioł zielony, odzywający się w pobliżu wejścia do ZOO, kiedy kończyliśmy obserwacje.
Słoneczny dzień, miłe towarzystwo i ciekawe obserwacje ptaków to świetna recepta na relaks! Młodzi uczestnicy wycieczki mieli też chwilę odpoczynku na placu zabaw. Wspólny spacer zakończył tradycyjny quiz. Było bardzo miło!

Koordynator: Iwona Filanowska

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.