Aktualności

Obserwacje ornitologiczne w Sieradzu

Obserwacje ornitologiczne w Sieradzu – 23.04.2022 r.
Za nami ostatnia wycieczka ornitologiczna w bieżącym roku szkolnym. Ostatnia i najbardziej atrakcyjna. Nasze „ptasie” obserwacje w Sieradzu obfitowały w ciekawe gatunki.
Na peronie kolejowym, tuż po tym jak wysiedliśmy z pociągu, powitał nas głos słowika rdzawego, który głośno informował potencjalnych konkurentów o swojej obecności. Jak się potem okazało w pobliskich krzakach osiedliła się para tych ptaków. Spacerując wzdłuż Warty mogliśmy obserwować kaczki krzyżówki (głównie samce, gdyż samice w większości przypadków wysiadują już jaja), jaskółki dymówki, pierwiosnki, piecuszki, zięby, gołębie grzywacze, szpaki i mazurki. Wysoko na niebie krążył, wykorzystując komin ciepłego powietrza bocian biały. W oddali przelatywały łabędzie nieme.
W miejskim parku od lat gnieździ się kolonia lęgowa gawronów. Wśród nich miejsca na swoje lęgi znalazły także szpaki, kawki i kosy. Od naszego nieocenionego eksperta profesora Tomasza Janiszewskiego dowiedzieliśmy się, że gawron to gatunek, którego liczebność zmniejsza się
w największym tempie spośród ptaków występujących w Polsce – został on umieszczony na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Mogliśmy tam także podziwiać barwne szczygły, kokoszkę wodną, kulczyka i pliszkę siwą.
W drodze na Wzgórze Zamkowe towarzyszyły nam sikory bogatki, modraszki, kapturki, rudziki, kwiczoły i dzięcioł zielony. Nad głowami uczestników wycieczki krążyła pustułka. Na Wzgórzu Zamkowym wprawne oko drugiego z naszych przewodników, p. Jarosława Krajewskiego, wypatrzyło krogulca. Gdzieś w oddali przelatywały żurawie. W mnogości dźwięków brzmiały także śpiewy grubodzioba, pleszki i świstunki leśnej. Słychać było „pohukiwania” synogarlicy tureckiej.
Różnorodność dźwięków, które zbierały nasze uszy i mnogość barw w upierzeniu ptaków potwierdziły, że sezon lęgowy jest już w pełni.
Kolejna porcja ornitologicznej wiedzy została przez uczestników obserwacji przyswojona,
co potwierdziły wyniki quizu, który zgodnie z tradycją kończy każdą z wycieczek.

Zakończyliśmy wspólne obserwacje w bieżącym roku szkolnym. Cały czas gorąco zachęcamy
do samodzielnego podglądania ptaków. Wycieczki „wznawiamy” w październiku i już teraz serdecznie na nie ZAPRASZAMY!

Tags
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.