Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Koło ornitologiczne

Zajęcia będą się odbywać w soboty, 1 raz w miesiącu. Będą miały formę wycieczek, na których uczniowie będą obserwować ptaki. W tym roku szkolnym miejscem obserwacji będą przede wszystkim łódzkie parki miejskie. Czas trwania zajęć zależy od miejsca obserwacji i pogody. Celem zajęć jest zainteresowanie uczniów ornitologią, wdrażanie do samodzielnych obserwacji przyrodniczych i kształtowanie postaw proekologicznych.

Uczniowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w:

  • akcji liczenia ptaków podczas ich jesiennej wędrówki,
  • obrączkowaniu ptaków,
  • Zjeździe Ornitologów Ziemi Łódzkiej,
  • "Zimowym ptakoliczeniu" ptaków błotno-wodnych i drapieżnych,
  • obserwacjach ornitologicznych w łódzkich parkach.

Współpracujemy z Sekcją Ornitologiczną Koła Naukowego Biologów UŁ, Klubem Obserwatorów Ptaków przy SP nr 7 w Łodzi oraz Grupą Lokalną OTOP w Łodzi.

 

Na spotkania zapraszamy uczniów i rodziców :)

 


W sobotę, 04.03.2023, uczniowie zainteresowani ornitologią udali się na kolejną wycieczkę. Tym razem celem był Sieradz, do którego dotarliśmy Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

Chociaż hasło tego wyjazdu brzmiało „Pożegnanie zimy”, to aura nie wskazywała na to, by zima chciała nas opuścić. Nieprzychylne prognozy pogody nie zniechęciły jednak młodych obserwatorów, którzy spędzili w tym dniu 4 godziny, spacerując brzegiem Warty w poszukiwaniu ptaków. Udało nam się zaobserwować ponad 20 gatunków. Widzieliśmy 2 gatunki dzięciołów – dużego i zielonego. Słyszeliśmy dzięcioła czarnego. Co rusz przelatywały w pobliżu sikory modre, bogatki oraz raniuszki – wśród nich czarnobrewy. Ucieszyła nas także obecność czarnogłówki i pierwiosnka. Na gałęziach drzew przysiadały stada wróbli, dzwońców i gili. Mieliśmy okazję przyjrzeć się parze grubodziobów i szczygłom. Nad rzeką przelatywały kormorany, czapla biała, gęgawa, nurogęś i krzyżówki. Nad pobliskimi łąkami krążyły bielik, kruki i myszołów. W ślad za nami podążały zaciekawione naszą obecnością sroki i sójki. Gdzieniegdzie przelatywały spłoszone kosy.

Choć było zimno i wiał nieprzyjemny wiatr, humory nam dopisywały. Prof. Tomasz Janiszewski, p. Aleksandra Janiszewska i p. Jarosław Krajewski umilali nam czas ciekawymi ptasimi opowieściami, a my w terenie zdobywaliśmy ornitologiczną wiedzę, ucząc się rozpoznawać ptaki, także po głosie.

Kolejny udany „ptasi” wyjazd za nami.


Europejskie Dni Ptaków

 

30 września – 02 października 2022

Liczenie ptaków wędrownych – Góra na Rogach w Łagiewnikach

W pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. W tym roku ich symbolem została modraszka. Celem tej akcji jest wskazanie na konieczność ratowania ptaków wędrownych, ich miejsc lęgowych, przystanków na trasach migracji oraz zimowisk. W te dni ornitolodzy z różnych krajów prowadzą obserwacje i liczą migrujące ptaki. Nasi uczniowie i ich rodzice także wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

By zaobserwować i policzyć wędrujące ptaki, udaliśmy się na Górę na Rogach w Łagiewnikach. Tam czekali już na nas nasi wyjątkowi eksperci: prof. Tomasz Janiszewski i p. Jarosław Krajewski, którzy przekazali nam ciekawe informacje dotyczące ptasich migracji. Dowiedzieliśmy się m.in.: dlaczego ptaki odlatują na zimę, kiedy wędrują, jakimi trasami, w jaki sposób orientują się w przestrzeni, jakie czyhają na nie zagrożenia i dlaczego wędrówka wiosenna jest szybsza niż jesienna.

Pogoda nie sprzyjała obserwacjom – duże zachmurzenie i silny wiatr zniechęcały ptaki do „podróży”, a nam utrudniały ich podglądanie, ale mimo to, zanotowaliśmy w naszym raporcie wysłanym do OTOP aż 476 przedstawicieli tej grupy zwierząt. Udało nam się zaobserwować: 211 grzywaczy, 151 zięb, 38 bogatek, 16 modraszek, 13 gęgaw, 12 kormoranów, 7 szpaków, 6 czyży, 5 gawronów, 3 kruki, 3 kawki, 2 sójki, 3 krogulce, 2 dymówki, 1 pliszkę siwą, 1 dzięcioła dużego, 1 myszołowa i … 1 KANIĘ RUDĄ – to prawdziwy ptasi rarytas!

Naszą wyprawę, jak zawsze, zakończył quiz o ptakach, w którym każdy uczestnik wykazał się ornitologiczną wiedzą i wywalczył symboliczną nagrodę.

Jestem dumna z moich MŁODYCH ORNITOLOGÓW, których nie wystraszyła deszczowa pogoda.

Spisaliście się na medal!!!