EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW 2022
30 września – 02 października 2022
Liczenie ptaków wędrownych – Góra na Rogach w Łagiewnikach
W pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. W tym roku ich symbolem została modraszka. Celem tej akcji jest wskazanie na konieczność ratowania ptaków wędrownych, ich miejsc lęgowych, przystanków na trasach migracji oraz zimowisk. W te dni ornitolodzy z różnych krajów prowadzą obserwacje i liczą migrujące ptaki. Nasi uczniowie i ich rodzice także wzięli udział w tym przedsięwzięciu.
By zaobserwować i policzyć wędrujące ptaki, udaliśmy się na Górę na Rogach w Łagiewnikach. Tam czekali już na nas nasi wyjątkowi eksperci: prof. Tomasz Janiszewski i p. Jarosław Krajewski, którzy przekazali nam ciekawe informacje dotyczące ptasich migracji. Dowiedzieliśmy się m.in.: dlaczego ptaki odlatują na zimę, kiedy wędrują, jakimi trasami, w jaki sposób orientują się w przestrzeni, jakie czyhają na nie zagrożenia i dlaczego wędrówka wiosenna jest szybsza niż jesienna.
Pogoda nie sprzyjała obserwacjom – duże zachmurzenie i silny wiatr zniechęcały ptaki do „podróży”, a nam utrudniały ich podglądanie, ale mimo to, zanotowaliśmy w naszym raporcie wysłanym do OTOP aż 476 przedstawicieli tej grupy zwierząt. Udało nam się zaobserwować: 211 grzywaczy, 151 zięb, 38 bogatek, 16 modraszek, 13 gęgaw, 12 kormoranów, 7 szpaków, 6 czyży, 5 gawronów, 3 kruki, 3 kawki, 2 sójki, 3 krogulce, 2 dymówki, 1 pliszkę siwą, 1 dzięcioła dużego, 1 myszołowa i … 1 KANIĘ RUDĄ – to prawdziwy ptasi rarytas!
Naszą wyprawę, jak zawsze, zakończył quiz o ptakach, w którym każdy uczestnik wykazał się ornitologiczną wiedzą i wywalczył symboliczną nagrodę.
Jestem dumna z moich MŁODYCH ORNITOLOGÓW, których nie wystraszyła deszczowa pogoda.
Spisaliście się na medal!!!