Szkolny Klub Europejski
to forma współpracy nauczycieli i uczniów. Działa podobnie jak różnego rodzaju koła zainteresowań.
Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o Europie – państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach, integracji europejskiej wśród członków klubu, innych uczniów szkoły a także członków rodziny, znajomych, mieszkańców miasta lub regionu.
Uczy młodych ludzi aktywności, tolerancji, szacunku dla różnic kulturowych i odmienności innych narodów, umiejętności poszukiwania informacji, współpracy w grupie, realizacji założonych celów.
Zdobyta wiedza i doświadczenia mogą okazać się pomocne w kontynuowaniu nauki w szkole średniej, dostaniu się na interesujący kierunek studiów, a w przyszłości w znalezieniu pracy, również w instytucjach Unii Europejskiej.
Aby działalność klubu przyniosła jak najlepsze efekty, Szkolne Kluby Europejskie muszą same poszukiwać instytucji i partnerów chętnych do współpracy.
Pierwsze Szkolne Kluby Europejskie powstały w Portugalii, skąd idea ta przeniosła się do całej Europy.
Cele Szkolnych Klubów Europejskich :
- kształtowanie poczucia jedności europejskiej poprzez propagowanie wiedzy o Europie – czujemy się Europejczykami, ale wiemy też co nas odróżnia od innych narodów, co możemy wnieść do wspólnego dziedzictwa,
- przygotowanie młodzieży do życia i pracy w zjednoczonej Europie – wiemy jak wygląda życie w innych państwach, jak działają instytucje i prawo, łatwiej nam dokonywać wyborów, znaleźć ciekawą pracę, poznać nowych ludzi,
- informowanie o procesach integracyjnych w Europie – dzielimy się swoją wiedzą z innymi, aby każdy wiedział, jak funkcjonuje Unia Europejska czy Rada Europy, co jest charakterystyczne dla danego kraju,
Co można robić w Szkolnym Klubie Europejskim ?
Głównym zadaniem klubu jest pogłębianie wiedzy europejskiej. Można to osiągnąć poprzez organizowanie różnych działań i akcji wewnątrz klubu, ale również w szkole czy miejscu zamieszkania.
Działania w klubie – polegają na :
- opracowaniu statutu klubu,
- wymyśleniu nazwy, motta, emblematu klubu,
- przygotowaniu pomieszczenia klubowego,
- organizowaniu “burzy mózgów” na temat akcji, które klub mógłby przeprowadzić,
- pogłębianiu wiedzy o państwach europejskich poprzez przygotowanie i udział w różnego rodzaju projektach i konkursach,
- opracowaniu planu i sposobu informowania społeczności szkolnej czy lokalnej (gazetka ścienna, ulotki, broszury),
- prowadzeniu kroniki klubowej będącej prezentacją osiągnięć klubu czy własnej podstrony internetowej.